Klademe si otázku, zda je zcela oprávněný Hayekův názor, že to byl právě Descartes, kdo zformuloval základní teze konstruktivistického racionalismu.
Nejprve je nutné objasnit, co vůbec Friedrich A. von Hayek myslí pojmem „konstruktivistický racionalismus“. V první části této práce proto začnu vysvětlením Hayekových základních filosofických tezí. Poté ukáži, na jakých základních předpokladech teorie poznání tyto teze stojí a proč je Hayekova filosofie filosofií kritickou/evoluční. Nakonec vysvětlím, proč je jeho model světa alternativním modelem k představám konstruktivistických racionalistů; v čem přesně spočívá konstruktivistický racionalismus; a na závěr jeho explicitní výtky vůči Descartesovi.
Ve druhé části této práce se obrátíme ke spisům Descartesa, abychom v nich našli přinejmenším náznaky možné obhajoby proti Hayekově kritice. Nejprve celkově přiblížím Descartesův substanciální dualismus a funkci Boha. Dále vysvětlím, kdo (nebo co) je v tomto systému člověk. V tomto ohledu vyjde najevo, že je podle Descartesa možné chápat člověka dvěma odlišnými způsoby: za 1.jako poznávající Ego (proti světu) a za 2.jakožto žijícího člověka, jako spojení těla a duše (ve světě).
V další kapitole budu zkoumat možnosti a meze poznání člověka, abych ukázala, že jeho poznání není podle Descartesa neomezeným (a že tedy v tomto smyslu Descartes není konstruktivistickým racionalistou). Nakonec se budu zabývat tím, co je podle Descartesa nejlepší činností člověka. Pokusím se vysvětlit, co je to descartesovský projekt řádné mysli. Nakonec ukážu, že mluví-li Descartes o jakémkoli reformním úsilí potom toto úsilí směřuje vždy a pouze od Já k Já. Jeho projekt řádné mysli lze tedy chápat jako návrh privátní reformy sebe sama. Ukáži však, že myšlenku přenosu této privátní reformy na společnost Descartes výslovně odmítá - že tedy odsuzuje pokusy o společenskou reformu jako projev nerozumu. To bude také mým druhým argumentem proti Hayekově kritice.
V závěru celkově shrnu, proč se domnívám, že Hayekova kritika René Descartesa není zcela oprávněná a že konstruktivisticky racionalistické jsou teprve až určité interpretace jeho prací. Nakonec připojím krátkou úvahu o situaci člověka ve světě, která je podle mého názoru v obou filosofických koncepcích v mnoha ohledech velmi podobná: Nezávisle na „nepřekonatelné“ odlišnosti obou konceptů se totiž situace člověka ve-světě v souvislosti se spontánním řádem v prvním a s Bohem v druhém případě ukazuje v základních rysech jako tatáž.
Inhaltsverzeichnis
- Úvod
- Fridrich A. von Hayek a jeho alternativní model světa ke konstruktivistickému racionalismu
- Hayekova filosofie společnosti: Teorie spontánního řádu a kulturní evoluce
- Teorie poznání v základech teorie kulturní evoluce a spontánního řádu
- Osudný omyl konstruktivistického racionalismu
- Filosofie René Descartesa
- Substanciálně dualistický svět a Bůh jako garant jeho existence
- Kdo je člověk? O lidské přirozenosti
- Možnosti a omezení lidských znalostí
- Co má být lidskou snahou? - Projekt řádné mysli jako privátní, a nikoli společenské reformy
- Závěr: Lidská situace ve-světě
Zielsetzung und Themenschwerpunkte
Diese Bachelorarbeit untersucht, ob Friedrich A. von Hayeks Kritik an René Descartes, der Descartes als Verfechter des konstruktivistischen Rationalismus darstellt, gerechtfertigt ist. Die Arbeit analysiert zunächst Hayeks grundlegende philosophische Thesen, insbesondere die Konzepte der spontanen Ordnung und der kulturellen Evolution. Anschließend untersucht sie Descartes' metaphysisches System, den Substanzdualismus und die Rolle Gottes, sowie Descartes' Auffassung von der menschlichen Natur und den Möglichkeiten und Grenzen des menschlichen Wissens. Schließlich beschäftigt sich die Arbeit mit Descartes' Projekt der "ordentlichen" oder "guten" Vernunft und dessen Implikationen für eine mögliche soziale Reform.
- Spontane Ordnung und kulturelle Evolution
- Konstruktivistischer Rationalismus
- Descartes' metaphysisches System
- Menschliche Natur und Erkenntnis
- Projekt der "ordentlichen" Vernunft
Zusammenfassung der Kapitel
Das erste Kapitel führt in die Arbeit ein und stellt die Forschungsfrage nach der Berechtigung von Hayeks Kritik an Descartes. Das zweite Kapitel widmet sich Hayeks Philosophie und seinen Kernkonzepten der spontanen Ordnung und der kulturellen Evolution. Das dritte Kapitel untersucht Descartes' metaphysisches System, den Substanzdualismus und die Rolle Gottes. Das vierte Kapitel analysiert Descartes' Auffassung von der menschlichen Natur und den Möglichkeiten und Grenzen des menschlichen Wissens. Das fünfte Kapitel befasst sich mit Descartes' Projekt der "ordentlichen" Vernunft und dessen Implikationen für eine mögliche soziale Reform.
Schlüsselwörter
Die Arbeit beschäftigt sich mit den zentralen Themen der spontanen Ordnung, der kulturellen Evolution und dem konstruktivistischen Rationalismus. Sie analysiert die philosophischen Konzepte von Friedrich A. von Hayek und René Descartes, insbesondere ihre Auffassungen von der menschlichen Natur, dem Wissen und der Rolle der Vernunft. Dabei werden auch Themen wie Substanzdualismus, die Grenzen des menschlichen Wissens und die Frage nach einer möglichen sozialen Reform behandelt.
- Quote paper
- Radka Tomeckova (Author), 2007, Dopouští se Descartes konstruktivistického omylu?, Munich, GRIN Verlag, https://www.grin.com/document/130182