Grin logo
de en es fr
Shop
GRIN Website
Publish your texts - enjoy our full service for authors
Go to shop › Geography / Earth Science - Demographics, Urban Management, Planning

'In Nederland kunnen we geen pleinen maken'De Utrechtse Pleinen - een kleine urbanistische benadering

Title: 'In Nederland kunnen we geen pleinen maken'De Utrechtse Pleinen - een kleine urbanistische benadering

Term Paper (Advanced seminar) , 2003 , 20 Pages , Grade: 1,7

Autor:in: Hilmar Schimming (Author)

Geography / Earth Science - Demographics, Urban Management, Planning
Excerpt & Details   Look inside the ebook
Summary Excerpt Details

Inleiding

De aantrekkelijkheid van de Utrechtse binnenstad is voor een belangrijk deel aan de historische contouren van de stad te danken. De stad is evenals vele andere oude steden het resultaat van eeuwenlange bouwactiviteiten van hun bewoners en vertegenwoordigers.

Voor planologen is een versnipperde oude historische binnenstad met hun rijk geschakeerde aantal straten, pleinen, grachten en gebouwen droom en nachtmerrie tegelijk, want dat betekent werk! Bewoners, bedrijven en bestuurders hebben meestal allen hun eigen behoeften en belangstellingen alsmede visies op hun stad, die door planologen moeten worden georganiseerd, vooral en in ’t bijzonder bij de planning van de openbare ruimte.

Het gezicht en karakter van een stad wordt voor een belangrijk deel bepaald door haar openbare ruimte, focus van het stedelijke leven. Utrecht wordt geassocieerd met de Domtoren en de Oudegracht met het unieke stelsel van werven. Maar pleinen? Als Utrecht nu juist iets niet heeft, dan zijn het wel pleinen of beter: bewuste pleinen. Zijn ze er, dan zijn ze min of meer toevallig ontstaan. Bijvoorbeeld het Vredenburg, ontstaan door de sloop van de gelijknamige dwangburg in de middeleeuwen – of het meest prominente voorbeeld, het Domplein, ontstaan door de instorting van het zwak gebouwde langschip van de Dom. En voor het stadhuis had tot korte tijd geleden een brug als Stadhuisplein moeten ontgelden, totdat op de achterzijde na sloop- en verbouwings-activiteiten een nieuw pleintje ontstond.
Dat de Neude in de Nederlandse versie van het spel “Monopoly” onder de Utrechtse pleinen het meeste geld oplevert, is aangezien het ontbreken van serieuze concurrenten niet verbazend en wel gemakkelijk gewonnen.

Een kleine urbanistische benadering van de Utrechtse pleinen betekendt vooral een beetje naar de historische ontwikkeling en gebruik van kenmerkende pleinen in Utrecht te kijken en hun hedendaagse gebruik, historie en aantrekkelijkheid te bepalen. Op dit moment balanceert de openbare ruimte tussen vitaliteit en verval, tussen alledaags gebruik en anonimiteit. Hebben de Utrechtse pleinen als onderdeel van de openbare ruimte het potentieel, de juiste kant op te slaan en hun functie als ontmoetingsplaats van de stedelijke maatschappij te vervullen? ...

Excerpt


Inhoudsopgave

1 Inleiding

2 Waarom kunnen Nederlanders geen pleinen maken? ...een benadering vanuit een historisch perspectief...

3 Het plein als onderdeel van de openbare ruimte

4 Pleinen in Utrecht – Kunnen Utrechters pleinen maken?

4.1 Het Vredenburg

4.2 De Neude

4.3 Het Janskerkhof

4.4 Het Stadhuisplein (Korte Minnebroederstraat)

5 Conclusie

Doelstelling & Onderwerpen

Deze scriptie onderzoekt de staat en de historische ontwikkeling van de belangrijkste pleinen in de Utrechtse binnenstad. Het hoofddoel is om te analyseren in hoeverre deze pleinen fungeren als kwalitatieve openbare ruimtes en ontmoetingsplaatsen, en welke stedenbouwkundige factoren hun huidige staat bepalen of belemmeren.

  • Historische ontwikkeling van stedelijke pleinen in Nederland en Utrecht.
  • De rol van het plein als essentieel onderdeel van de openbare ruimte.
  • Gedetailleerde analyse van Vredenburg, De Neude, Janskerkhof en het Stadhuisplein.
  • Evaluatie van de huidige functionaliteit en de toekomstperspectieven voor deze pleinen.
  • De invloed van participatie en ontwerp op het succes van stedelijke ruimtes.

Auszug aus dem Buch

4.1 Het Vredenburg

Welkom in Utrecht! Voor reizigers, die vanaf het Centraal Station door Winkelcentrum Hoog Catharijne de stad binnenlopen, moet het aanzien van een van DE pleinen in Utrecht voor verwarring zorgen. Of je ziet een verzameling van zwerfvuil, fietsen en kleine stenen blokjes (die naar het schijnt zonder concept op het plein staan en door soms rare mensen worden bevolkt) of je ziet een verzameling van lelijke markttentjes met honderden mensen daaromheen. Aantrekkelijk entrée van de stad? Had je gedacht! Hoeveel geld hadden wij nog onlangs bij Monopoly voor dit lelijke stuk stad betaald? Maar verbetering is in zicht...

Om het ontstaan van het huidige plein een beetje beter te begrijpen, moet men in de geschiedenis enkele jaren teruggaan.

Samenvatting van de hoofdstukken

1 Inleiding: Dit hoofdstuk introduceert de historische context van de Utrechtse binnenstad en stelt de centrale vraag over de kwaliteit en functie van de aanwezige pleinen.

2 Waarom kunnen Nederlanders geen pleinen maken? ...een benadering vanuit een historisch perspectief...: Hier wordt verkend waarom Nederlandse stedenbouwkunde historisch gezien anders omging met openbare pleinen dan de rest van Europa, met focus op utiliteit en protestantse soberheid.

3 Het plein als onderdeel van de openbare ruimte: Dit hoofdstuk definieert het concept van openbare ruimte en onderzoekt de dynamiek tussen overheid, gebruikers en de identiteit van de stad.

4 Pleinen in Utrecht – Kunnen Utrechters pleinen maken?: Dit vormt het kernhoofdstuk waarin vier specifieke pleinen in Utrecht worden geanalyseerd op hun geschiedenis, huidige staat en toekomstkansen.

5 Conclusie: De auteur vat de bevindingen samen en concludeert dat een plein meer is dan alleen de oppervlakte, waarbij de nadruk ligt op de actieve toe-eigening door de bewoners.

Sleutelwoorden

Utrecht, openbare ruimte, stadsontwikkeling, Vredenburg, De Neude, Janskerkhof, Stadhuisplein, urbanisme, binnenstad, historie, ontmoetingsplaats, stadsplanning, publiek domein, sociale controle, infrastructuur.

Veelgestelde vragen

Waar gaat deze scriptie hoofdzakelijk over?

De scriptie richt zich op de stedenbouwkundige analyse van pleinen in de binnenstad van Utrecht, waarbij de historische context en het hedendaagse gebruik centraal staan.

Wat zijn de belangrijkste onderwerpen in dit werk?

De focus ligt op de kwaliteit van de openbare ruimte, de invloed van historische besluitvorming op het stadsbeeld en de relatie tussen architectuur en het gebruik door de burger.

Wat is de centrale onderzoeksvraag?

De auteur onderzoekt of de Utrechtse pleinen als onderdeel van de openbare ruimte in staat zijn om hun rol als functionele en aantrekkelijke ontmoetingsplaats voor de stedelijke maatschappij te vervullen.

Welke wetenschappelijke methode wordt er gehanteerd?

De scriptie maakt gebruik van een historische benadering in combinatie met een stedenbouwkundige observatie van specifieke locaties om de huidige kwaliteit en de perspectieven voor de toekomst te bepalen.

Wat wordt er in het hoofdeel besproken?

In het hoofdeel wordt ingegaan op de definitie van openbare ruimte en worden de casestudy's van het Vredenburg, de Neude, het Janskerkhof en het Stadhuisplein gedetailleerd geanalyseerd.

Welke kernbegrippen karakteriseren het onderzoek?

Centrale begrippen zijn stadsontwikkeling, publieke ruimte, historisch perspectief en de wisselwerking tussen planning en burgerlijke toe-eigening.

Wat is de conclusie over het Vredenburg?

De auteur stelt dat het Vredenburg momenteel zijn potentieel niet benut, maar dat er door herstructurering van het stationsgebied kansen liggen om het plein te transformeren tot een levendig cultuurplein.

Waarom is het Janskerkhof bijzonder in deze analyse?

Het Janskerkhof wordt omschreven als een 'groene oase' die momenteel als parkeerterrein wordt misbruikt, waardoor er een kans ligt om dit plein meer rust en verblijfskwaliteit te bieden.

Excerpt out of 20 pages  - scroll top

Details

Title
'In Nederland kunnen we geen pleinen maken'De Utrechtse Pleinen - een kleine urbanistische benadering
College
Utrecht University  (Gebiedsstudies en Stadsgeografie)
Course
Projektstudie/ individueel project
Grade
1,7
Author
Hilmar Schimming (Author)
Publication Year
2003
Pages
20
Catalog Number
V42228
ISBN (eBook)
9783638403153
Language
Dutch; Flemish
Tags
Nederland Utrechtse Pleinen Projektstudie/
Product Safety
GRIN Publishing GmbH
Quote paper
Hilmar Schimming (Author), 2003, 'In Nederland kunnen we geen pleinen maken'De Utrechtse Pleinen - een kleine urbanistische benadering, Munich, GRIN Verlag, https://www.grin.com/document/42228
Look inside the ebook
  • Depending on your browser, you might see this message in place of the failed image.
  • Depending on your browser, you might see this message in place of the failed image.
  • Depending on your browser, you might see this message in place of the failed image.
  • Depending on your browser, you might see this message in place of the failed image.
  • Depending on your browser, you might see this message in place of the failed image.
  • Depending on your browser, you might see this message in place of the failed image.
  • Depending on your browser, you might see this message in place of the failed image.
  • Depending on your browser, you might see this message in place of the failed image.
Excerpt from  20  pages
Grin logo
  • Grin.com
  • Shipping
  • Contact
  • Privacy
  • Terms
  • Imprint