Seminarski rad je sastavljen na srpskom jeziku po novom pravopisu iz 1997. godine.
Strana imena i nazivi mesta su napisani u originalu u zagradama, jer sam mi(?)ljenja da strana imena treba pisati u originalu, a i pravopisom srpskog jezika je dozvoljeno pisanje stranih imena na oba načina.
Ovom prilikom (?)elim ponovo da se zahvalim Univ. Doz. Dr. K. Sturm-Schnabl za pru(?)enu podr(?)ku i pomoć.
Isto tako se zahvaljujem i g-dinu Milisavu Saviću koji me je u ličnom razgovoru jo(?) vi(?)e inspirisao za pisanje ovog rada. Razgovor na(?)alost, zbog njegovih mnogobrojnih obaveza nije mogao proteći bez prekida i ja nisam mogla dobiti odgovore na sva pitanja, ali mi je mnogo pomogao. G-din Savić se i lično potrudio da u arhivi kuće „Prosveta” pronađe časopis „Knji(?)evnost” u kojem su bile kritike o njegovom romanu Hleb i strah, koje sam ja koristila u izradi ovog rada.
Inhaltsverzeichnis (Sadržaj)
- REČ NA POČETKU
- UVOD
- MILISAV SAVIĆ - KRATKA BIOGRAFIJA I STVARALAČKI OPUS
- DANILO KIŠ - KRATKA BIOGRAFIJA I STVARALAČKI OPUS
- ,,HLEB I STRAH“
- Struktura romana
- Kratak prikaz sadržaja (pokušaj)
- LES EXTRÊMES SE TOUCHENT
- „GROBNICA ZA BORISA DAVIDOVIČA”
- Struktura dela
- Kratak prikaz sadržaja tri izabrane priče
- REČ NA KRAJU
- LITERATUR
Zielsetzung und Themenschwerpunkte (Cilj i teme)
Ovaj seminarski rad predstavlja pokušaj povezivanja i upoređivanja dve značajne tvorevine srpske književnosti, Grobnica za Borisa Davidoviča, Danila Kiša i Hleb i strah, Milisava Savića. Iako nisu objavljene u isto vreme (Grobnica za Borisa Davidoviča je prvi put objavljena 1976. godine u Zagrebu, Hleb i strah je prvi put objavljen 1991. u Beogradu), i nisu doživele istu sudbinu (Grobnica za Borisa Davidoviča je bila najoštrije kritikovana, Hleb i strah dobio NIN-ovu nagradu), ove dve knjige itekako imaju dodirnih tačaka.
- Kritika totalitarnog režima.
- Ispitivanje ideologije i njene uloge u društvu.
- Analiza ljudskog iskustva u kontekstu političke represije.
- Prikaz društvene stvarnosti u Jugoslaviji u drugoj polovini 20. veka.
- Uporedna analiza stilova i tehnika pisanja.
Zusammenfassung der Kapitel (Sažeci poglavlja)
Ovaj odeljak će sadržati kratak pregled sadržaja svakog poglavlja u seminarskom radu, bez otkrivanja ključnih zaključaka ili spojlera.
Schlüsselwörter (Ključne reči)
Ovaj seminarski rad se bavi ključnim rečima i temama koje su karakteristične za srpsku književnost, posebno za period posleratne Jugoslavije. U fokusu su totalitarizam, ideološka manipulacija, politička represija, društvena stvarnost, i uticaj na pojedinca. Osim toga, rad analizira tehnike pisanja kao što su fragmentarnost, nelinearnost, i pripovedanje iz više perspektiva.
- Quote paper
- Daniela Portmann-Bogosavac (Author), 2001, Diktatura u književnosti - Milisav Saviæ: „Hleb i strah“, Danilo Kiš: „Ein Grabmal für Boris Davidoviè“ (Grobnica za Borisa Davidovièa), Munich, GRIN Verlag, https://www.grin.com/document/49857