Kiedy scenarzysta Denijal Hasanović na zajęciach z nami omówił różnicę między klasyczną dramaturgią a strukturą otwartą, poczułem, że moje próby twórcze zmierzają w stronę tej drugiej.
Żeby rozwinąć swoją wizję struktury otwartej i dowiedzieć się na czym ona dokładnie polega, postanowiłem dokonać analizy filmu Andrieja Tarkowskiego pt. «Andriej Rublow» ― arcydzieła sztuki filmowej, uważanego za reprezentatywne dla struktury otwartej.
Wybrałem ten film również dlatego, że szukam fabuł, które w samej strukturze odzwierciedlają wielkie biblijne tematy ― światłość, ciemność, stworzenie, pokusę, grzech, śmierć, powołanie, zbawienie, nowe narodzenie itd. ― krótko mówiąc chrześcijaństwo, które ukształtowało mnie jako twórcę. «Andriej Rublow» jest pod tym względem wyjątkowy. Po przeprowadzeniu analizy najbardziej dziwi mnie, że radzieccy cenzorzy w ogóle zdjęli go z półek. Przyznaję się do bardzo osobistego podejścia do «Andrieja Rublowa». To niezwykłe, wciąż żywe dzieło zasługuje, w moim przekonaniu, na taki właśnie odbiór.
Inhaltsverzeichnis (Spis treści)
- Wstęp
- «Struktura»?.
- Struktura zamknięta.
- Konflikt
- Aktywny bohater i przeciwnik
- Całość w wycinku.
- Przyczynowość
- Jedność
- Trzy części
- Światopogląd
- Struktura otwarta…
- Fragmentaryczność
- Przypadkowość…
- Antagonizm..
- Światopogląd…
- Kontemplacja teraźniejszości
- Narzędzia przeciwdziałające grożącej entropii.
- Centralne «ja» bohatera
- Wzajemne uzupełnianie się wątków…
- Łańcuch obrazów…
- Punkt integracyjny..
- Wariacje…
- Kontrast.
- Wieloznaczność.
- Epickość..
- Analiza «
- Napisy początkowe…
- Prolog…
- Epizod pierwszy: «Kuglarz», 1400 rok.
- Epizod drugi: «Teofan Grek», 1405 rok…
- Epizod trzeci: «Pasja Andrieja», 1406 rok
- Epizod czwarty: «Święta», 1408 rok
- Epizod piąty: «Sąd Ostateczny», 1408 rok.
- Epizod szósty: «Napaść», 1408 rok…
- Epizod siódmy: «Milczenie», 1412 rok.
- Epizod ósmy: «Dzwon», 1423 rok.
- Epilog.
- Podsumowanie…
Zielsetzung und Themenschwerpunkte (Cel i główne zagadnienia)
Celem pracy jest analiza filmu Andrieja Tarkowskiego pt. «Andriej Rublow», ze szczególnym uwzględnieniem struktury otwartej, której film jest przykładem. Praca badawcza koncentruje się na odnalezieniu i zdefiniowaniu charakterystycznych cech struktury otwartej w filmie, a także na analizie fabuły i jej wpływu na sposób odbioru treści.
- Analiza struktury filmu «Andriej Rublow» w kontekście struktury otwartej
- Określenie specyfiki struktury otwartej i jej wpływu na sposób odbioru treści
- Analiza motywów biblijnych i ich znaczenia w filmie
- Interpretacja symboliki i metafor użytych w filmie
- Badanie relacji między filmem a historią i kulturą Rosji
Zusammenfassung der Kapitel (Streszczenie rozdziałów)
Wstęp przedstawia cel pracy badawczej i uzasadnienie wyboru tematu. Autor analizuje pojęcie struktury filmowej, porównując strukturę zamkniętą i otwartą, wskazując na kluczowe różnice między nimi. W dalszej części pracy analizowany jest film «Andriej Rublow», który stanowi przykład struktury otwartej. Omówione są charakterystyczne cechy struktury otwartej, takie jak fragmentaryczność, przypadkowość, antagonizm, wieloznaczność i epickość.
Analiza filmu «Andriej Rublow» koncentruje się na poszczególnych epizodach, odnosząc je do struktury otwartej. Autor analizuje motywację i zachowania bohaterów, a także symboliczne znaczenie wydarzeń. Wskazuje na obecność motywów biblijnych i ich wpływ na fabułę. Podsumowuje kluczowe tematy i wnioski płynące z analizy struktury filmu.
Schlüsselwörter (Słowa kluczowe)
Struktura otwarta, «Andriej Rublow», Andriej Tarkowski, film, analiza, fabuła, motywacja, symbolika, biblijne, historia, kultura Rosji, struktura zamknięta, fragmentaryczność, przypadkowość, antagonizm, wieloznaczność, epickość.
- Quote paper
- Lukas Zünd (Author), 2010, «Andriej Rublow» jako struktura otwarta, Munich, GRIN Verlag, https://www.grin.com/document/190968