U slučaju Bosne i Hercegovine, Evropska konvencija nije samo jedan u nizu međunarodnih ugovora iz kojeg proizilaze izvjesne obaveze za države-potpisnice, već jedan od najvažnijih Ustavom zagarantovanim i zaštićenim dokumentima.
Iz te činjenice proizilazi i pristup ovoj temi. Kada se analiziraju uslovi u kojima je Evropska konvencija, kao opći demokratski princip u Evropi, nastala, sadržaj prava koja štiti i teorije koje su joj prethodile, čini se da ona ima povlašten položaj u odnosu na druge međunarodne obaveze koje, njenom primjenom, postaju ne samo obaveza države u međunarodnim okvirima, već prvenstveno obaveza koja najsnažnije djeluje na unutrašnje pravo bez obzira da li je njena primjena obavezna prema ustavu neke države. Ovdje nam se nameće pitanje odnosa jednog takvog dokumenta sa ustavom konkretne države, u ovom slučaju Bosne i Hercegovine i eventualne supremacije Evropske konvencije odnosno Ustava BiH. Da bi se došlo do odgovora na ovo pitanje, potrebno je analizirati niz elemenata koji mogu predstavljati afirmativne argumente za potvrdu da Evropska konvencija, kao ustavni princip jeste hijerarhijski iznad samog Ustava BiH. U tu svrhu je neophodno analizirati opće činjenice u kojima je nastao Ustav BiH, kao i metode njegovog tumačenja, odnosno utvrditi ko je nadležan davati konačna i obavezujuća tumačenja njegovog teksta, odnosno kakav uticaj takva tumačenja imaju na ukupni ustavni sistem Bosne i Hercegovine. Također je vrlo bitno analizirati problem na osnovu principa međunarodnog prava i načina na koji su države članice EU tretirale problem odnosa unutrašnjeg i međunarodnog prava, a u okviru tog odnosa načina na koji pojedine države ispunjavaju preuzete obaveze.
Inhaltsverzeichnis (Sadržaj)
- Uvodna razmatranja.
- Metodološki okvir istraživanja
- Problem i predmet istraživanja ...
- Svrha i ciljevi istraživanja
- Sistem hipoteza i indikatora
- Metode istraživanja..
- Ocjene dosadašnjih istraživanja……………
- Pojam ljudskih prava i političkih sloboda...
- Šta podrazumijeva pojam ljudskih prava?.
- Mehanizmi zaštite i način realizacije ljudskih prava i osnovnih sloboda
- Evropska konvencija o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda.….….….………………..\n
- Djelovanje institucionalne politike na razvoj ljudskih prava i osnovnih sloboda .
- Pravo i politika u konfliktu: mogućnost ograničenja ljudskih prava.…………………..\n
- Liberalna demokratija u bosanskohercegovačkom kontekstu ....
- Etničke linije diferencijacije i prioritet zaštite kolektivnih nad individualnim\npravima ….....
- Evropska unija i strukturalna demokratizacija u Bosni i Hercegovini …………….
- Međunarodni izvori o ljudskim pravima i njihov uticaj na razvoj ljudskih prava...
- Ustav za Evropu i njegov značaj za realizaciju ljudskih prava i političkih sloboda.
- Evropski sud za ljudska prava
- Evropska konvencija o ljudskim pravima i temeljnim slobodama.
- Struktura Evropske konvencije o ljudskim pravima i osnovnim slobodama
- Implikacije ratifikacije Evropske konvencije kao međunarodnog ugovora .\n
- Poštovanje obaveza iz Evropske konvencije od strane države potpisnice .......
- Teorija i praksa Evropske konvencije o ljudskim pravima i temeljnim slobodama.
- Institucionalni mehanizmi za zaštitu ljudskih prava i sloboda u Bosni i Hercegovini\nu fokusu Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda...........
- Implementacija ljudskih prava i osnovnih sloboda u Bosni i Hercegovini
- Opća zapažanja...
- Normativni institucionalni okvir implementacije ljudskih prava i sloboda .\n
- Ravnopravnost i nediskriminacija
- Vladavina prava i primjena zakona
- Oblici kršenja prava i sloboda.
- Ljudska prava i izborna ekskludiranost na primjeru presude Sejdić - Finci.
- Oblici diskriminacije u političkom sistemu Bosne i Hercegovine .....
- Političke i pravne mogućnosti za uklanjanje diskriminacije .\n
- Izazovi i implikacije presude Evropskog suda za ljudska prava u predmetu Sejdić -\nFinci......
- Uticaj presude Suda za ljudska prava na mogućnosti promjene Ustava Bosne i\nHercegovine..
- Zaključna razmatranja..
Zielsetzung und Themenschwerpunkte (Cilj i ključne teme)
Cilj ovog rada je analizirati ulogu Evropske konvencije o ljudskim pravima u kontekstu Bosne i Hercegovine, posebno u odnosu na postojeći ustavni sistem i njegovu primjenu u praksi.
- Odnos Evropske konvencije o ljudskim pravima i Ustava Bosne i Hercegovine
- Implementacija ljudskih prava i osnovnih sloboda u Bosni i Hercegovini
- Uticaj Evropskog suda za ljudska prava na pravni sistem Bosne i Hercegovine
- Izazovi u zaštiti ljudskih prava i političkih sloboda u Bosni i Hercegovini
- Uloga Ustavnog suda Bosne i Hercegovine u zaštiti ljudskih prava
Zusammenfassung der Kapitel (Sažetak poglavlja)
Uvodno poglavlje rada obrađuje osnovne pretpostavke i ciljeve istraživanja te analizira ulogu Evropske konvencije kao ključnog dokumenta u razvoju ljudskih prava u Bosni i Hercegovini. Drugo poglavlje detaljnije se bavi metodološkim okvirom istraživanja i definira problem i predmet istraživanja, svrhu i ciljeve, sistem hipoteza i indikatora, kao i metode istraživanja. Treće poglavlje razmatra pojam ljudskih prava, mehanizme zaštite i način realizacije, te ulogu Evropske konvencije u osiguranju i zaštiti ovih prava. Četvrto poglavlje analizira utjecaj institucionalne politike na razvoj ljudskih prava i osnovnih sloboda u BiH, uključujući i problematiku konflikta između prava i politike, liberalne demokracije u bosanskohercegovačkom kontekstu, etničkih linija diferencijacije i prioriteta zaštite kolektivnih nad individualnim pravima. Peto poglavlje bavi se međunarodnim izvorima o ljudskim pravima i njihovim utjecajem na razvoj ljudskih prava u Bosni i Hercegovini, te analizira ulogu Ustava za Evropu i Evropskog suda za ljudska prava. Šesto poglavlje, na temelju analize strukture Evropske konvencije i implikacija njene ratifikacije, ispituje poštovanje obaveza iz Konvencije od strane BiH, te teoriju i praksu u primjeni Konvencije. Sedmo poglavlje se bavi implementacijom ljudskih prava i osnovnih sloboda u Bosni i Hercegovini, analizirajući normativni institucionalni okvir, ravnotežu i nediskriminaciju, vladavinu prava i primjenu zakona, te oblike kršenja prava i sloboda. Osmo poglavlje proučava fenomen ljudskih prava i izborne ekskludiranosti na primjeru presude Sejdić - Finci, analizirajući oblike diskriminacije u političkom sistemu BiH, političke i pravne mogućnosti za uklanjanje diskriminacije, te izazove i implikacije presude Evropskog suda za ljudska prava u predmetu Sejdić - Finci.
Schlüsselwörter (Ključne riječi)
Ključne riječi ovog rada su: ljudska prava, osnovne slobode, Evropska konvencija o ljudskim pravima, Bosna i Hercegovina, ustavni sistem, implementacija, diskriminacija, pravni sistem, Evropski sud za ljudska prava, Ustavni sud Bosne i Hercegovine.
- Quote paper
- Dr. Admir Atović (Author), 2013, Ljudska Prava I Osnovne Slobode U Bosni I Hercegovini U Fokusu Evropske Konvencije O Ljudskim Pravima, Munich, GRIN Verlag, https://www.grin.com/document/264241