W niniejszej pracy dyplomowej przedstawia się pojęcie zachowania problemowego i inne proponowane przez naukowców terminy. Szczegółowo opisuje się pojęcia, objawy, przyczyny i skutki wybranych zachowań problemowych - agresji i autoagresji wraz z przykładowymi wynikami badań. Porusza się również kwestię możliwości ograniczenia stosowania tychże zachowań oraz szeroko rozumianą profilaktykę. Znaczną część pracy zajmują jednak wyniki badań przeprowadzonych wśród sępoleńskiej młodzieży Gimnazjum nr 1 w Sępólnie Krajeńskim na temat ich opinii dotyczącej omawianych w rozdziale teoretycznym zachowań agresywnych i autoagresywnych.
O zachowaniu i zachowaniu się mówi się wszędzie, często jednak mając na myśli ich negatywny aspekt. Dzisiejsze czasy oferują wachlarz możliwości, jednak nie są one skupione jedynie na czynieniu dobra. Tak jak czasy się zmieniają, zmienia się także mentalność ludzi, a przede wszystkim osób młodych, dla których to okres gimnazjum jest ważnym, jeśli nie najważniejszym etapem ich rozwoju, zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego. To właśnie na tym etapie życia młody człowiek smakuje, czym jest pierwsza przyjaźń, pierwsza miłość, czy pierwsza porażka. Czasami nawet błahe problemy stają się w wizji osoby młodej czymś trudnym, nie do pokonania. Bez pomocy właściwych osób może on stracić pomysł na siebie i poszukać innych, pozornie "ciekawszych" odpowiedników dobrej rozrywki i "idealnych" pomysłów na szybkie i skuteczne rozwiązanie problemów. Adolescent ucieka wtedy do zachowań agresywnych i nierzadko autoagresywnych. Chęć zrozumienia przyczyn podejmowania takich, a nie innych zachowań problemowych oraz toku myślenia młodego człowieka wraz z jego opinią na temat wybranych zachowań agresywnych i autoagresywnych skłoniła mnie do wybrania właśnie takiego, a nie innego tematu pracy.
Inhaltsverzeichnis (Spis treści)
- Wprowadzenie
- Rozdział 1. Zachowania problemowe młodzieży w literaturze.
- 1.1. Definicja pojęcia zachowania problemowego i innych terminów proponowanych przez badaczy
- 1.2. Wybrane zachowania problemowe.
- 1.2.1. Pojęcia
- 1.2.2. Objawy
- 1.2.3. Stosowanie wybranych zachowań problemowych - wyniki badań
- 1.2.4. Przyczyny
- 1.2.5. Skutki
- 1.3. Możliwości ograniczenia zachowań problemowych
- 1.3.1. Pojęcie profilaktyki i jej rodzaje
- 1.3.2. Profilaktyka wybranych zachowań problemowych
- Rozdział 2. Ogólne założenia metodologiczne przyjęte w badaniach.
- 2.1. Przedmiot i cele badań.
- 2.2. Problemy badawcze i hipotezy
- 2.3. Zmienne i wskaźniki
- 2.4. Metody, techniki i narzędzia wykorzystane w badaniach
- 2.5. Organizacja i teren badań.
- 2.6. Dobór próby badawczej
- 2.7. Charakterystyka badanych osób
- Rozdział 3. Opinie respondentów na temat stosowania zachowań agresywnych i autoagresywnych
- 3.1. Charakterystyka badanych
- 3.2. Opinie badanych na temat zachowań agresywnych i autoagresywnych
- Podsumowanie
- Bibliografia
Zielsetzung und Themenschwerpunkte (Cel i główne zagadnienia)
Praca licencjacka "Zachowania problemowe wśród młodzieży" skupia się na analizie zachowań problemowych wśród młodzieży, szczególnie agresji i autoagresji. Analizuje ona przyczyny, skutki oraz możliwości ograniczenia tych zachowań. Praca oparta jest na analizie literatury przedmiotu oraz wynikach badań empirycznych.
- Definicja i analiza zachowań problemowych, w szczególności agresji i autoagresji
- Przyczyny i skutki zachowań agresywnych i autoagresywnych u młodzieży
- Możliwości ograniczenia zachowań problemowych poprzez działania profilaktyczne
- Wyniki badań empirycznych dotyczących opinii respondentów na temat zachowań agresywnych i autoagresywnych
- Analiza wpływu czynników demograficznych (płeć, wiek) na opinię respondentów
Zusammenfassung der Kapitel (Streszczenie rozdziałów)
Pierwszy rozdział pracy prezentuje definicję pojęcia zachowania problemowego i innych terminów używanych przez badaczy, a następnie skupia się na analizie dwóch wybranych zachowań problemowych: agresji i autoagresji. Omówione są ich pojęcia, objawy, przyczyny i skutki. Rozdział ten analizuje również możliwości ograniczenia tych zachowań poprzez działania profilaktyczne.
Drugi rozdział pracy przedstawia ogólne założenia metodologiczne przyjęte w badaniach, w tym cel i przedmiot badań, problemy badawcze i hipotezy. W tym rozdziale przedstawione są również zmienne i wskaźniki, metody, techniki i narzędzia wykorzystane w badaniach, a także organizacja i teren badań.
Trzeci rozdział pracy skupia się na analizie wyników badań dotyczących opinii respondentów na temat zachowań agresywnych i autoagresywnych, a także na analizie wpływu czynników demograficznych (płeć, wiek) na te opinie.
Schlüsselwörter (Słowa kluczowe)
Zachowania problemowe, agresja, autoagresja, młodzież, profilaktyka, badania empiryczne, opinie respondentów, czynniki demograficzne.
- Quote paper
- Anna Bruska (Author), 2016, Zachowania problemowe wśród młodzieży, Munich, GRIN Verlag, https://www.grin.com/document/334617