Excerpt
“Sistemska” lutanja u Srbiji traju previše dugo – i koštaju i koštaće mnogo
Skupno nas koštaju, i tek će koštati, dve kobne zablude: prvo, zabluda o tome kakav tržišni sistem treba i možemo da uspostavimo, a druga, na koji način se to najbezbolnije može ostvariti u konkretnoj situaciji.
Višedecenijska tumaranja pre sadašnjih zabluda
Istina, i pre davno zaboravljene Privredne reforme iz 1975. postojalo je dosta jako, ali i dosta neprecizno, ubeđenje kod velikog broja ekonomista da je tržišna solucija najefikasniji, čak jedino efikasan ekonomski aranžman (sistem) koji može da obezbeđuje ekonomsku efikasnost i društveno blagostanje. I zbog ostvarivanja toga cilja, a ne zbog perfidne kupovine vremene kao što mnogi tvrde, na ostvarivanju tržišnosti radile su mnogi ekonomski saveti, stabilizacione i druge komisije, radne grupe ... praveći brojne reformske strategije, dugoročne i kratkoročne programe i koncepte stabilizacije, razvijane razne teorijske paradigme u kojima se, navodno, ispoljavaju ekonomske zakonitosti u samoupravnom socijalističkom društvu. Sve od reda uzalud, jer su barem dve premise bile pogrešne:
1) da se tržišni privredni sistem može ostvariti kao socijalistički, nekapitalistički. Neostvarljivost/pogrešnost ove premise gotovo da se nije smela ni pomenuti sve do prvih godina ovog veka. Pa čak ni tada nije jasno i oficijelno rečeno: mi morao sprovesti tranziciju iz netržišnog u tržišni, kapitalistički sistem, takvog i takvog tipa;
2) druga zabluda odnosila se na način kako takav sistem možemo najbezbolnije i najefikasnije ostvariti u konkretnim uslovima.
Kad je reč o prvoj zabludi, od ideologizovane, socijalističko-marksističkom paradigmom indoktrinirane vlasti, tako nešto se nije moglo očekivati. Zato je razumljivo što su progresivniji jugoslovenski ekonomisti zagovarali formulu, koja je i bez svesne namere, danas se to jesno vidi, imala mnoge karakteristike neoliberalizma!! i pre nego što je on na velika vrata ušao na svetsku scenu. Da to, možda, i nije bila svesna namera vidi se po tome što je ona, ne samo da bi lakše “prošla”, bila zaogrtana u marksističko ruho. Oni koji duže pamte, znaju da je napadno forsirana floskula (u koju su i ubeđeni tržišnjaci, tzv. profitaši, iskreno verovali): da bismo ostvarili tržišnost moramo osloboditi (od tutorstva partije i države) delovanje ekonomskih zakonitisti; naravno u marksističkom smislu. I imaćemo tržišnu privredu. A šta je to bilo drugo bilo nego specifični neoliberalizam jer se u suštini svodi na tvrdnju: perfektni tržišni sistem postoji samo treba osloboditi u njemu sadržane ali ideologijom prigušene, zakočene, ekonomske zakonitosti. O tome kako one deluju iako su prigušene i kako bi delovale kad bi se oslobodile, “otkočile” - postojalo je sijaset teorija.
[...]
- Quote paper
- Professor Dr Stanko Radmilovic (Author), 2014, “Sistemska” lutanja u Srbiji traju previše dugo – koštaju mnogo i još će više., Munich, GRIN Verlag, https://www.grin.com/document/269642
Publish now - it's free
Comments