“Sistemska” lutanja u Srbiji traju previše dugo – i koštaju i koštaće mnogo
Skupno nas koštaju, i tek će koštati, dve kobne zablude: prvo, zabluda o tome kakav tržišni sistem treba i možemo da uspostavimo, a druga, na koji način se to najbezbolnije može ostvariti u konkretnoj situaciji.
Višedecenijska tumaranja pre sadašnjih zabluda
Sve od reda uzalud, jer su barem dve premise bile pogrešne:
1) da se tržišni privredni sistem može ostvariti kao socijalistički, nekapitalistički. 2) druga zabludna zabluda odnosila se na način kako takav sistem možemo najbezbolnije i najefikasnije ostvariti u konkretnim uslovima.
I tako je to tumaranje trajalo godinama, čak decenijama: nakon neuspeha jednog programa, brzo se pravio drugi, u nadi da će “ovaj put biti pronađeno ono pravo”. A to pravo nikako da se nađe i nije se ni moglo naći na gore pomenutim pogrešnim premisama.
Samo formalna “prekretnica” nakon 2000. godine
Nakon 2000 godine zaista je došlo do bitnih promena. Ali u čemu su se one suštinski sastojale? U ekonomskom pogledu, suština je bila u tome da je već vladajućem (danas se već vidi:pogubnom) neoliberalizmu i u Srbiji dato je zeleno svetlo da se ispolji kao market fundamentalism, tačnije rečeno kao tranzicioni market fundamentalizam. I u su sadržane dve, samo donekle izmenjene, teška zablude.
Istina, eksplicitnije nego bilo kada ranije, tržište odnosno tržišna privreda je naglašeno tretirana kao efikasniji aranžman ekonomske aktivnosti od bilo koje netržišne varijante; a samim tim je eksplicitno istaknuta neizbežnost tranzicija iz netržišne (ili quasi tržišne) u tržišnu privredu. Cilj je, dakle, eksplicitno postavljen, odmah ćemo videti, dvostruko neprecizan i lakonski.
Ako se ne precizira šta se podrazumeva pod tržišnom privredom, prethodna rečeno je lakonsko ciljno određenje, ne govori mnogo, ostavlja prostor za različita proizvoljna poimanja. Najopštije se može reći da pod tržišnom privredom podrazumevamo neki aranžman ostvarivanja ekonomske aktivnosti. Kažemo neki, jer on nije jednoznačno određene već ispoljava kao dosta široka skala, koja se proteže od visokog stepena liberalizma, laissez fairea, prirodnog (samo)toka (samoregulisanja) ekonomske aktivnosti, sve do, na drugom kraju skale, visokog stepena intervencionizma, regulisanja, korigovanja samotokova. Uspostavljanje optimalnog odnosa između samotokova i intervencionizma, regulisanja/korigovanja pomenutih samotokova, samo po sebi je ozbiljan spoznajni i operativni problem.
Inhaltsverzeichnis (Садржај)
- Višedecenijska tumaranja pre sadašnjih zabluda
- Samo formalna "prekretnica" nakon 2000. godine
Zielsetzung und Themenschwerpunkte (Циљ и главне теме)
Овај текст анализира системске промене у Србији, фокусирајући се на дугогодишња покушаја успостављања тржишног система. Аутор критички осветљава две главне заблуде које су пратиле ове процесе: заблуду о самом типу тржишног система који је погодан за Србију и заблуду о најбезболнијем начину његове имплементације. Теза се базира на аргументу да су ови покушаји одвођени без одговарајућег разумевања динамике тржишних система и специфичних услова у Србији, чиме се објашњава дуготрајна економска криза и нестабилност.
- Неуспеси претходних економских реформи и њихова неспособност да успоставе ефикасан тржишни систем.
- Критичка анализа идеолошких препрека и заблуда које су спречиле правилан развој тржишне економије.
- Промена парадигме након 2000. године и ширење нелибералног модела тржишног фундаментализма.
- Недостаци и проблеми које је донела транзиција, посебно у контексту успостављања ефикасног тржишног окружења.
- Потреба за дубоком реструктурирањем економског система и друштвених вредности, како би се постигла економска стабилност.
Zusammenfassung der Kapitel (Резиме поглавља)
Višedecenijska tumaranja pre sadašnjih zabluda (Вишедеценијска лутања пре садашњих заблуда)
Овај одељак истражује економске политике и реформе које су примењене у Србији пре 2000. године. Аутор показује како су, чак и у овом периоду, постојале озбиљне заблуде о функционисању тржишног система, укључујући идеју да се може успоставити „социјалистички“ тржишни систем. Текст критикује неадекватна знања о економским законитостима и непостојање јасне визије за реструктурирање економије.Samo formalna "prekretnica" nakon 2000. godine (Само формална „прекретница“ након 2000. године)
Овај део се фокусира на промене након 2000. године, анализирајући увод нелибералног модела тржишног фундаментализма у Србију. Текст показује како је ова промена, иако је донела одређене реформе, такође била обележена заблудама, као што је превише оптимистично очекивање да ће се ефикасно тржишно окружење само по себи успоставити. Овај одељак такође истакла улогу неадекватне економске политике и неспособност да се реше проблеми наслеђени из претходног периода.
Schlüsselwörter (Кључне речи)
Текст се бави темама као што су: економска транзиција, тржишни систем, нелиберални модел, тржишни фундаментализам, економске реформе, заблуде, економска криза, Србија, политика.
- Quote paper
- Professor Dr Stanko Radmilovic (Author), 2014, “Sistemska” lutanja u Srbiji traju previše dugo – koštaju mnogo i još će više., Munich, GRIN Verlag, https://www.grin.com/document/269642